Islandské vodopády - SLAN tour

Islandské vodopády

KONTAKTNÍ INFORMACE

Logo CK SLAN tour

Web termalni-lazne.info provozuje SLAN tour s.r.o.

tel.: (+ 420) 312522702
mob.: (+ 420) 604255018
e-mail: info@slantour.cz
web: www.slantour.cz

kompletní kontakty

Islandské vodopády

Vodopády na Islandu jsou bezpochyby jednou z jeho hlavních turistických atrakcí. Není snad člověk, který byl na Islandu a nenavštívil ani jedno z míst, kde se nachází úžasné vodopády, aby je mohl spatřit na vlastní oči.Nejznámější a nejnavštěvovanější vodopády Islandu jsou následující:


Gulfoss
Pravděpodobně nejznámější islandský vodopád najdeme relativně blízko hlavního města Reykjavíku a nezřídka to proto také bývá první vodopád, který turisté spatří. Vodopád leží v tzv. "zlatém trojúhelníku" a vedle gejzíru Geysir a národního parku Thingvellir je jednou ze tří významných atrakcí Islandu. Moc však nechybělo a 32 metrů vysoký vodopád bychom nikdy nespatřili v jeho plné kráse. Na počátku minulého století měli zahraniční investoři v plánu využít síly vodopádu k výrobě elektrické energie a vybírat vstupné za možnost jej vidět. Situaci zachránila až Sigríður, dcera farmáře z nedaleké usedlosti, která pohrozila, že spáchá sebevraždu skokem do vodopádu. Stát naštěstí vodopád vykoupil a celou akci spojenou s prodejem pozemků a stavbou elektrárny zrušil. Dnes můžeme ve stráni naproti vodopádu spatřit pomník s reliéfem Sigríður Tómasdóttir, který tu byl vztyčen na její památku.

Pohled na dvoustupňovou kaskádu, kterou se valí ledovcová řeka Hvítá, je skutečně zážitkem, na který se nezapomíná. Někteří turisté se spokojí s pohledem z vybudovaných vyhlídkových platforem, jiní zamíří přímo k vodopádu a klidně se přitom nechají zmáčet vodní tříští ledové řeky.


Háifoss
Málokdo však ví, že nedaleko odtud najdeme další unikát, vodopád Háifoss, který je svou výškou 122 m druhý nejvyšší na Islandu. Pro cestu k němu ovšem potřebujete terénní auto, a tak tu málokdy někoho potkáte. Jaký kontrast představuje úzký proužek vody ve srovnání s přelidněnou "primadonou" Gullfosem!


Lesní vodopád Skogafoss
Jestliže Gullfoss je nejnavštěvovanějším islandským vodopádem, pak vodopád Skogafoss bude pravděpodobně pro tento ostrov nejtypičtějším. Fotografie 60 m vysokého vodopádu obklopeného zelení a nezřídka i duhou naleznete ve všech prospektech a v podstatě nejdou zkazit. Vodopád se řítí z útesu, který byl v dávné minulosti mořským pobřežím - po poklesu pevniny dnes 6 km vzdáleným. Vodopád si můžete prohlédnout zespodu nebo vystoupat po schodech nad jeho hranu a pozorovat rybáky, kroužící nad vysokou vodní hradbou. Kdo má čas a dobré boty, tomu lze doporučit pěší výlet směrem k horskému hřebeni.


Seljalandsfoss
Dalším vodopádem je nedaleko ležící Sjealandfoss. I kolem něho je docela rušno, za což vděčí jedné zajímavosti, kterou asi nikde jinde na Islandu nezažijete. Vodopád lze totiž doslova obejít a po úzké a kluzké pěšině se dostat za několik desítek širokou hřmící vodní clonu. Ukryti v bezpečí skalního převisu, jej můžete odtud pozorovat z "obrácené perspektivy", což je jistě nezapomenutelným zážitkem.


"Černý" Svartifoss
Národní park Skaftafell nabízí kromě ledovců a nejvyšších hor Islandu další z islandských vodopádů. V překladu jeho jméno znamená "černý vodopád", neboť se nachází v rokli tvořené tmavým čedičem. Šestiboké čedičové sloupy se kolem něj rozpínají do stran a tvoří tak s bílou vodní tříští dokonalý kontrast barev a tvarů. K vodopádu se tentokrát musí dojít pěšky, cesta od informačního centra ale nezabere víc, než půl hodiny.


"Boží" vodopád Godafoss
Za dalšími zajímavými vodopády se vydáme na sever Islandu. Nedaleko jezera Mývatn najdeme "boží" vodopád Godafoss, který na řece Skjálfandafljót tvoří zajímavou kaskádu ne nepodobnou zmenšenině Niagarských vodopádů. Ačkoliv je vysoký pouhých 12 metrů, patří mezi nejhezčí a nejnavštěvovanější vodopády Islandu.


Největší silák Evropy - Detifoss
Na závěr jsme si nechali opravdového bumbrdlíčka - vodopád Detifoss je totiž nejenom nejmohutnější na Islandu, ale i v rámci celé Evropy. Největší islandská řeka Jokulsá, sbírající vody pod ledovcem Jokulsárlon, se tady náhle propadá do 44 metrové hlubiny. Vodopád dosahuje šířky 100 metrů a jeho průtok kolísá mezi 100 - 500 m3/sec. (pro představu: Vltava v Praze má normálně průtok kolem 150 m3/sec). Pohled na masy šedivé ledovcové vody a dunivý rachot se opravdu jen tak nezapomíná.


DOPORUČUJEME

Hotel Trigan, Štrbské Pleso, Rekreační pobyt

Slovensko, Vysoké Tatry
cena od: 2090 Kč
Hotel Magnolia****, Piešťany, Seniorský pobyt (4 noci)

Slovensko, Piešťany
cena od: 10450 Kč
Hotel Innside 4*, Miláno - letecky, 3 dny

Itálie, Miláno
cena od: 12490 Kč
Paříž, letní hry 2024, 4 dny

Další sporty a sportovní hry,
cena od: 34990 Kč